درمان پیرچشمی با لیزر (بهترین روش درمان)

پیر چشمی یک بیماری مرتبط با سن است که با تخریب بافت شبکیه چشم و افزایش فشار داخل چشم همراه است. با افزایش سن به طور طبیعی انعطاف‌پذیری بافت‌های چشم کاهش می‌یابد که خود عامل اصلی پیرچشمی است. از سوی دیگر بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، فشار خون بالا و اختلالات تیروئید نیز خطر پیرچشمی را افزایش می‌دهند.

وراثت، استرس، مصرف سیگار و الکل، بیماری‌های چشمی مزمن مانند دوربینی و نزدیک‌بینی که منجر به افزایش فشار داخل چشم می‌شوند، از دیگر عوامل بروز پیرچشمی در سنین بالا هستند. برای درمان پیر چشمی دراستان خوزستان، اهواز و ماهشهر اغلب همشهریان به دکتر وحید بیگی مراجعه می‌کنند که یکی از چشم پزشکان متخصص و با مهارت جهت درمان این بیماری هستند.

پیرچشمی و درمان پیری چشم در اهواز

پیرچشمی چیست؟

پیرچشمی (Presbyopia) یک بیماری چشمی مرتبط با افزایش سن است. افراد مبتلا به پیرچشمی دچار اختلال در تطابق عدسی می‌شوند و همین عامل سبب می‌شود که دید واضحی از اجسام نزدیک نداشته باشند. البته برخی از افراد به اشتباه پیر چشمی را با دوربینی یکسان می‌دانند. افرادی که دچار پیرچشمی می‌شوند معمولاً برای مشاهده بهتر و واضح‌تر اجسام نزدیک مخصوصاً مطالعه دچار مشکل می‌شوند؛ این بیماری باعث افزایش فشار داخل چشم می‌شود. افزایش طولانی مدت فشار داخل چشم موجب صدمه به بافت‌ها و اعصاب بینایی می‌گردد.

علائم پیرچشمی

برای اینکه بتوانید از ابتلا به پیرچشمی جلوگیری نمایید، لازم است تا در گام اول علائم این عارضه را بدانید. علائم این عارضه را می‌توان به صورت زیر طبقه‌بندی کرد:

 • تاری دید
 • سردردهای مکرر یا صبحگاهی
 • مشکلات میدان بینایی (Vision field loss)
 • احساس فشار یا درد در یک یا هر دو چشم
 • قرمزی چشم در اثر فشار خون بالا
 • تهوع یا استفراغ
 • تب و سرفه
 • احساس خستگی شدید
 • تاری دید صبحگاهی (بعد از بیدار شدن)

روش‌های درمان پیر چشمی

برای درمان پیرچشمی، دکتر متخصص چشم بر اساس وضعیت بیمار و نوع مشکل او ممکن است راهکارهای زیر را تجویز نماید:

 1. عینک: استفاده از عینک‌های طبی که موجب بهبود دید چشم می‌شوند.
 2. لنز تماسی: استفاده از لنزهای تماسی دو کانونی یا چند کانونی.
 3. کاشت عدسی: جایگزینی عدسی طبیعی با عدسی مصنوعی برای کاهش فشار و بهبود بینایی.
 4. اینله قرنیه: قرار دادن قطعه‌ای در داخل قرنیه بدون نیاز به برداشتن بافت جهت تنظیم فشار.
 5. جراحی انکساری: انجام جراحی‌های انکساری چشم هنوز برای درمان پیرچشمی چندان قانع کننده و موثر نیستند مگر در مواردی که پزشک تجویز نماید.

چرا کلینیک چشم دکتر وحید بیگی در ماهشهر؟!

پیشرفته‌ترین تجهیزات جراحی

بیش از 2500 جراحی چشم موفق

رضایت‌مندی بیماران

جدیدترین متدهای درمان

دکتر وحید بیگی جراح و متخصص چشم

علل بروز پیرچشمی

پیرچشمی ممکن است به دلایل مختلفی در افراد بروز کند. برخی از شایع‌ترین موارد به شرح زیر هستند:

 • ژنتیکی: اکثر افراد مبتلا به پیرچشمی از طریق وراثت دچار این عارضه شده‌اند.
 • افزایش سن: احتمال ابتلا با افزایش سن بیشتر می‌شود. اکثر افراد از 40 سالگی به مرور دچار اختلالات بینایی مربوط به پیرچشمی می‌شوند.
 • رژیم غذایی: مصرف بیش از حد غذاهای شور مانند غذاهای دریایی خطر ابتلا را افزایش می‌دهد.
 • بیماری‌های مرتبط: دیابت، فشار خون بالا ریسک ابتلا به این عارضه را بالا می‌برند.
 • ضربه به چشم: ضربه مستقیم یا غیر مستقیم به چشم می‌تواند موجب التهاب و پیرچشمی شود.

تشخیص پیرچشمی

روش‌های اصلی تشخیص پیرچشمی عبارتند از:

تست پیر چشمی

متخصص چشم به وسیله یک معاینه جامع چشمی، که شامل ارزیابی انکسار و بررسی سلامت چشم است، می‌تواند پیرچشمی بیماران را تشخیص دهد. در این معاینه، عیوب انکساری مانند نزدیک‌بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی ارزیابی می‌شوند. علاوه بر این، با انجام تست‌های استاندارد بینایی، میزان پیرچشمی فرد تعیین می‌شود. پزشک نه تنها عیوب انکساری چشم را تشخیص می‌دهد بلکه عینک مناسب را برای شما تجویز می‌کند. در حین معاینه، پزشک از شما می‌خواهد با استفاده از عینک‌های مختلف بگویید کدام عینک برایتان بهترین دید را ایجاد می‌کند.

در طول معاینه، ابزارهای مختلفی ممکن است برای تست فاصله و دید نزدیک استفاده شود و شما ممکن است از چندین عدسی استفاده کنید. همچنین، برای بررسی سلامت چشم، پزشک ممکن است از قطره‌هایی استفاده کند تا مردمک چشم شما گشاد شود. این مسئله ممکن است باعث حساسیت به نور در چشمان شما شود که تا چند ساعت پس از معاینه ممکن است ادامه داشته باشد، این قطره به پزشک این امکان را می‌دهد تا به راحتی داخل چشم شما را مشاهده کند.

استفاده از عینک نزدیک در پیر چشمی

استفاده از عینک نزدیک در پیر چشمی

استفاده از عینک نزدیک یکی از راه‌های معمول برای مدیریت مشکلات پیرچشمی است. زمانی که چشم به دلیل بالا رفتن سن و تغییرات طبیعی، دچار ناتوانی در تمرکز برای دیدن اشیاء نزدیک می‌شود، افراد ممکن است براساس تشخیص پزشک به عینک نزدیک نیاز داشته باشند. این عینک‌ها به عنوان “عینک مطالعه” نیز شناخته می‌شوند.

معمولاً عینک نزدیک برای افرادی که با مشکلات نزدیک‌بینی (پیرچشمی) روبرو هستند، تجویز می‌شود. این عینک‌ها به افراد کمک می‌کنند تا بهتر ببینند و فعالیت‌های نزدیکی مانند خواندن و مطالعه کردن، انجام فعالیت‌های خاص، یا کار با موبایل را با راحتی بیشتری انجام دهند.

پزشک معالج پس از انجام معاینه و تشخیص پیرچشمی، توصیه‌هایی برای نوع و نحوه استفاده از عینک خواهد داشت. چرا که استفاده منظم از این عینک‌ها می‌تواند به بهبود کیفیت دید کمک کرده و از خستگی چشمان شما جلوگیری کند. اهمیت داشتن یک عینک مناسب برای پیرچشمی، از اهمیت بالایی برخوردار است. افراد باید به توصیه‌های پزشک خود در مورد نوع، تعداد ساعت استفاده و .. توجه کنند تا از بهترین نتیجه در تصحیح دید خود بهره‌مند شوند.

درمان پیرچشمی با لیزر

امروزه لیزر به‌ عنوان یکی از بهترین روش‌های درمان پیرچشمی شناخته می‌شود. بااین‌حال، خود لیزر به انواع مختلفی طبقه‌بندی شده و هریک ویژگی‌های خاص خود را خواهد داشت. در ادامه به بررسی هریک می‌پردازیم:

جراحی پیر چشمی (عمل سوپراکور) در استان خوزستان

جراحی پیرچشمی در اهواز و ماهشهر یا عمل سوپراکور (Supracor) یک روش جراحی لیزری چشم است که برای اصلاح کمبودهای بینایی نزدیک و دور در افراد با پیرچشمی (ناتوانی در تمرکز بر اشیاء نزدیک) استفاده می‌شود. این جراحی با استفاده از تکنولوژی لیزر Excimer انجام می‌شود و به عنوان یک گزینه جدید و پیشرفته برای افرادی که به علت پیرچشمی نیاز به عینک نزدیک دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر پزشک معالج برای شما عمل سوپراکور را توصیه کرده است، مهم است که قبل از جراحی چشم، دستورات پزشک را به دقت دنبال کرده و به همه نکات گفته شده توسط پزشک توجه کنید تا بهترین نتیجه را مشاهده کنید.

عمل پیر چشمی با سوپراکور

البته دقت داشته باشید که دکتر بیگی از روش‌های جدیدتر و موثرتری به نسبت عمل سوپراکور استفاده می‌کنند. بنابراین توضیه می‌کنیم اگر ساکن استان خوزستان هستید حتماً برای درمان پیرچشمی به کلینیک دکتر بیگی مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

مشخصات(ضروری)
دریافت نوبت جهت انجام خدمات:

درمان پیر چشمی با لیزر مونوویژن (لیزیک تک چشمی)

یکی از روش‌های درمانی بسیار رایج برای این مشکل، لیزیک تک چشمی یا لیزر مونوویژن است. در این تکنیک، جراح با استفاده از ابزارهای موجود، چشم غالب را تصحیح کرده و کاری می‌کند تا فرد بتواند با آن اجسام دور را به‌خوبی مشاهده کند. در عوض، چشم دیگر را به‌صورت نزدیک‌بین در خواهد آورد تا بیمار بتواند با کمک آن، اجسام نردیک را ببیند و برای کارهای ظریف‌تر استفاده کند.

درمان پیرچشمی با مونوویژن (لیزیک مونوویژن)

استفاده از لنز مالتی فوکال در جراحی پیر چشمی (روش درمانی موثر ✅)

در روش قبلی، متخصص با توجه به نوع لیزیک مورد استفاده مجبور است یک چشم را دوربین و دیگری را نزدیک‌بین کند. اما لنزهای جدیدتری هم به بازار عرضه شده که می‌تواند محدودیت‌های نمونه مونوویژن را تحت پوشش قرار دهد. این لنزها قابلیت مالتی فوکال داشته و پزشک قادر است از آن برای عمل پیرچشمی بهره بگیرد.

لنز مالتی فوکال یک نوع لنز است که دارای چندین نقطه فوکوس مختلف است و برای تصحیح پیر چشمی و مشکلات بینایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لنزها به طور خاص برای افرادی که همزمان نیاز به تمرکز بر اشیاء نزدیک و دور دارند، طراحی شده‌اند. در جراحی پیرچشمی، استفاده از لنزهای مالتی فوکال به عنوان یک راهکار ممکن است در نظر گرفته شود.

همچنین پزشکان به جای جراحی با لنزهای مالتی فوکال، امکان جراحی با روش‌های لیزری نیز برای رفع پیرچشمی استفاده می‌کنند. در این روش‌ها، پزشک چشم با استفاده از تکنولوژی لیزر یا با جایگزین کردن عدسی چشم، به تصحیح بینایی فرد کمک می‌کند. هرکدام از این روش‌ها دارای مزایا و معایب خود هستند و انتخاب بین آنها بستگی به شرایط و نیازهای خاص هر فرد دارد. از این بهترین راهکار نظر و تشخیص پزشک است.

لنز مالتی فوکال

عوارض جراحی پیرچشمی

این درمان نظیر همه جراحی‌های دیگر با عوارضی همراه است که بروز خیلی از آن‌ها طبیعی خواهد بود. همچنین در صورت رعایت اصول قبل و بعد از جراحی و مراجعه به یک متخصص خوب چشم، این عوارض موقتی بوده و بعد از دوره نقاهت رفع خواهد شد. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین عوارض آن می‌پردازیم:

 • درد شایع‌ترین عارضه بعد از جراحی با لیزر است.
 • درصورت عدم رعایت نکات مراقبتی، احتمال مشاهده چرک و عفونت چشمی وجود خواهد داشت.
 • ممکن است مشکل بیمار به‌خوبی تصحیح نشود.
 • خشکی چشم از دیگر عوارضی است که بعد از لیزر ایجاد می‌شود. بااین‌حال، جای نگرانی وجود نداشته و بعد از مدتی خودبه‌خود از بین خواهد رفت.
 • معمولا افرادی که چنین جراحی‌هایی انجام می‌دهند، تا مدت‌ها بعد از عینک آفتابی استفاده می‌کنند. به‌کارگیری چنین عینک‌هایی باعث کاهش حساسیت چشم فرد به نور خواهد شد.
 • برخی از بیماران تاری دید را به‌ صورت موقت تجربه می‌کنند.

روش‌‏های پیشگیری از پیرچشمی

پیر چشمی یک عارضه چشمی است که می‌‎تواند منجر به کاهش دید شود. اما شما با در نظر گرفتن برخی نکات می‌توانید از ابتلای خود به این بیماری جلوگیری کنید. برای اینکه دچار پیرچشمی نشوید، لازم است تا موارد متعددی را مدنظر قرار دهید. مهمترین موارد به قرار زیر هستند:

 • معاینه مستمر چشم نزد پزشک متخصص چشم
 • کنترل فشار خون و قند خون در افراد دیابتی
 • رژیم غذایی خوب با مواد معدنی و آنتی اکسیدان
 • جلوگیری از وارد شدن ضربه به ناحیه چشم
 • استفاده از عینک در بیماران نزدیک‌بین یا دوربین
 • دوری از استرس و اضطراب
 • ترک سیگار و مصرف الکل
 • اجتناب از استفاده داروهایی که می‌توانند فشار داخل چشم را افزایش دهند.
 • انجام معاینات و درمان‌های الزامی توسط پزشک
پیشگیری از پیرچشمی

عمل لیزیک در مبتلایان به پیر چشمی

عمل لیزیک در اهواز یک روش جراحی چشم است که با استفاده از لیزر Excimer، شکل قرنیه را به منظور تصحیح مشکلات بینایی اصلاح می‌کند. این جراحی عمدتاً برای افرادی که مشکلات نزدیک ‌بینی (پیرچشمی) یا دوربینی دارند، مناسب است. اگرچه عمل لیزیک برخی از مشکلات پیرچشمی را تصحیح می‌کند، اما باید با دقت به این نکته توجه کنید که این روش به عنوان راه حل برای همه مسائل پیرچشمی مناسب نیست و نتایج ممکن است با توجه به شرایط هر فرد متفاوت باشد.

به طور کلی، افراد مبتلا به پیرچشمی می‌توانند از عمل لیزیک بهره‌مند شوند، اما مسائلی مانند مشکلات بینایی، آستیگماتیسم (ناتناسب شکل قرنیه) و شدت بالای خطای بینایی ممکن است با جراجی لیزیک به طور کامل تصحیح نشوند و مشکل بینایی حل نشود. به طور کلی تنها تصمیم قطعی برای انجام عمل لیزیک مشاوره با پزشک معالج است و ارزیابی دقیق وی از وضعیت سلامت چشم شماست. پزشک با بررسی و ارزیابی معایب و مزایای لیزیک بر اساس وضعیت شما، به شما می کند برای رفع مشکل از راهکارهایی استفاده کنید و بهترین نتیجه را بگیرید.

نمونه کار قبل و بعد عمل انحراف چشم دکتر وحید بیگی

جراحی و درمان انواع بیماری‌های چشم، رفع عیوب انکساری و انجام جراحی زیبایی پلک توسط دکتر وحید بیگی با نمونه کارهای متعدد

نمونه جراحی بلفاروپلاستی در اهواز

عوارض ابتلا به پیرچشمی

پیر چشمی نیز مانند هر بیماری دیگر دارای عوارض متعددی است؛ اما از شایع‌‏ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش یا از دست دادن بینایی (در صورت عدم درمان)
 • خشکی چشم ممکن است پس از جراحی چشم، خشکی چشم رخ دهد. این مشکل معمولاً پس از مدت زمان کوتاهی با استفاده از قطره‌های خاص رفع می‌شود.
 • حساسیت به نور برخی افراد پس از جراحی پیرچشمی مشکل حساسیت به نور را تجربه می‌کنند و نیاز به استفاده ازعینک آفتابی خواهند داشت. البته این مشکل نیز در کوتاه مدت با استراحت و استفاده از قطره های استریل رفع خواهد شد.
 • سردرد، تهوع و استفراغ
 • تاری دید موقت یا دائم
 • دوبینه شدن موقت یا دائم
 • آسیب به بافت‌ها و اعصاب بینایی
 • آب مروارید مزمن و بزرگ شدن چشم
 • التهاب مزمن چشم
 • خستگی مفرط و کاهش توانایی‌ها
 • افسردگی و اضطراب ناشی از بیماری
 • عفونت‌های فرعی ناشی از درمان‌ها
 • هرگونه تغییر ناخواسته در بینایی، مثل افزایش خطای بینایی یا دوبینی را ممکن است برخی از بیماران تجربه کنند.
 • عفونت چشم نیز یک عارضه نادر اما جدی پس از عمل جراحی پیرچشمی است که تنها در معدود شرایط رخ می‌دهد.

با توجه به موارد گفته شده و بررسی عوارض بعد از عمل جراحی پیرچشمی پیشنهاد می‌شود که افراد قبل از تصمیم به جراحی، با پزشک چشم خود به طور دقیق در مورد احتمالات و عوارض مشورت کنند. همچنین، پیروی از دستورات پزشک پس از جراحی مهم است تا به بهترین نتیجه ممکن برسید.

هزینه عمل پیر چشمی

هزینه جراحی پیرچشمی بستگی به نوع عمل و جراحی لازم و از همه مهم تر بستگی به پزشک دارد. از جمله موارد تاثیر گذار در هزینه جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مکان جراحی (بیمارستان خصوصی یا دولتی)
 • استفاده تجهیزات و تکنولوژی های خاص برای جراحی
 • شرایط بینایی بیمار
 • تجربه و مهارت پزشک و …

به طور کلی هزینه جراحی پیرچشمی در شرایط خاص متغیر است. تنها نکته مهم در رابطه با جراحی پیرچشمی انتخاب و مراجعه به یک کلینیک چشم پزشکی مجهز از جمله بهترین کلینیک چشم پزشکی اهواز است تا نتیجه دلخواه خود را حاصل کنید.

سوالات متداول پیرچشمی

جمع ‎بندی

پیرچشمی یکی از بیماری‌های شایع در سنین میانسالی و پیری می‌باشد که این روزها‎ افراد زیادی در سنین بالای 40 سال با آن درگیر هستند. لازم به ذکر است که درمان پیر چشمی امکان‌پذیر خواهد بود اما لازم است که با کمک یک دکتر چشم خوب، بهترین روش درمانی انتخاب گردد تا درصد موفقیت افزایش یابد.

مشاوره حضوری درمان پیر چشمی در ماهشهر

اگر ساکن استان خوزستان از جمله شهرهای اهواز و ماهشهر و یا اطراف آن هستید و برای درمان پیرچشمی قصد مراجعه به یک چشم پزشک خوب را دارید، می‌توانید به مطب دکتر وحید بیگی مراجعه کنید.

آدرس: ماهشهر ؛میدان امام،خیابان باهنر ،جنب عینک زایس

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا